XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych

Sezon artystyczny 2015/2016 należy już do przeszłości. Spędziłam go współpracując z dwoma skrajnie różnymi teatrami, dzięki czemu miałam okazję obejrzeć kilka niezłych spektakli… oraz parę nie wartych wspominania.

Między łódzkim impresaryjnym Teatrem Rozrywki „Lutnia”, a słupskim Nowym Teatrem im. Witkacego mogę wskazać przynajmniej dziesięć różnic, zaczynając od sposobu ich finansowania, jednak na takim samym problemie – braku własnego budynku – kończąc. Obu instytucjom kibicuje, ponieważ są potrzebne, mają swoich wiernych widzów, których nie należy zawodzić. Nie jest to jednak post na ich temat (innym razem robaczki).
 
Tydzień temu wróciłam do Łodzi, miasta nie tylko meneli. Ominął mnie spektakl inaugurujący osiemnastą edycję Przeglądu Małych Form Teatralnych, postanowiłam nadrobić. Straconego spektaklu nie obejrzę już latem, jednak przede mną jeszcze siedem spektakli konkursowych. Na Letniej Scenie łódzkiego Domu Literatury zaprezentuje się również jeden spektakl towarzyszący oraz pokaz mistrzowski. Do końca sierpnia każdy środowy wieczór spędzę oglądając przedstawienia klasyfikujące się jako „małe formy teatralne”. 
 
 
 
Spektakle prezentują zespoły z różnych miast, poruszają odmienne tematy, łączą je zaś niewielkie wymagania sceniczne oraz techniczne. Monodramy czy przedstawienia, w których można zobaczyć zaledwie kilku aktorów, cieszą się zainteresowaniem widzów. Nie każdy chce rezygnować z teatru w trakcie wakacji.

Przegląd Małych Form Teatralnych stanowi idealne uzupełnienie minionego sezonu. Nie raz w ciągu jego trwania decydując się iść do teatru wybierałam większe, posiadające większą obsadę, realizowane na dużych scenach spektakle. Dlatego też Letnia Scena jest dla mnie idealną propozycją. Dom Literatury w Łodzi zaprasza fanów teatru, którzy nie mogą się już doczekać jesiennych premier (czyli także mnie!).

 
 
 
 
 
 
Blog o teatrze – recenzje spektakli, relacje z festiwali teatralnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *