Fabryka muchołapek

Ubiegły miesiąc upłynął mi pod znakiem czytania i pisania o komedii dell’arte. Zagłębienie się w temat wędrownego teatru włoskiego zajęło mi dużo czasu, przez co teoria po raz kolejny odsunęła na bok praktykę. Dokładnie wizyty w teatrze. Poza tym pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu, jednak udało mi się zmotywować i wybrać do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Obejrzałam spektakl Fabryka muchołapek, który interesował mnie od momentu premiery.

Bogumił Antczak i Marek Lipski w scenie ze spektaklu. Fot. RW

Być może część czytelników zna powieść pod tytułem Fabryka muchołapek autorstwa Andrzeja Barta. To właśnie ona doczekała się teatralnej adaptacji. Przygotował ją sam autor, przenosząc na deski sceny historię wydaną drukiem kilka lat temu. Powieść doczekała się różnych recenzji, spektakl pod tym samym tytułem czeka prawdopodobnie taki sam los. Wszystko w myśl zasady – „Ilu widzów, tyle opinii”.

W powieści Fabryka muchołapek przedstawiony został wyimaginowany proces Mordechaja Chaima Rumkowskiego, który będąc przewodniczącym Judenratu sprawił, że łódzkie getto funkcjonowało niczym podległe Trzeciej Rzeszy Niemieckiej małe państwo. Przebywający w getcie Żydzi pracowali dla Niemców, produkując na ich potrzeby różnorodne dobra. Według niektórych polityka prowadzona przez Rumkowskiego pozwoliła uratować życie tysiącom Żydów, głosy krytyczne podkreślają, że współpracując z administracją niemiecką przyczynił się do eksterminacji niewinnych rodaków. Głównym bohaterem nie jest jednak oskarżony, a pisarz w mieszkaniu którego pojawia się zagadkowy mężczyzna, oferujący mu dobre wynagrodzenie w zamian za podróż do Łodzi i uczestniczenie w procesie. Nieznajomym jest diabeł, który ingeruje w życie pisarza. Metafizyczny wymiar i znaczenie opowiadanej historii, liczne nawiązania do innych tekstów kultury a także klimat powieści sprawiły, że nie przeszła ona bez echa. Niestety osoby, które jej nie przeczytały, mogą mieć problem ze zrozumieniem oglądanego spektaklu.

Bogumił Antczak i Agnieszka Korzeniowska w scenie ze spektaklu. Fot. RW

Andrzej Bart przygotowując adaptację swojego utworu na potrzeby teatru skupił się na ukazaniu procesu Mordechaja Chaima Rumkowskiego (wciela się w tę postać Bogumił Antczak). Podporządkował mu wątki, które wyraźnie zaznaczone w powieści, dodawały jej smaku. Dlatego też widzowie nie otrzymują odpowiedzi, kim właściwie jest nadużywający alkoholu mężczyzna (pisarz) i odwiedzający go gość. Czemu składa mu taką a nie inną propozycję? Gdzie właściwie toczy się akcja spektaklu? Czy obserwujący proces mężczyzna cofnął się w czasie a może wszystko jest wytworem jego wyobraźni? Gdzie udaje się z zapoznaną wcześniej towarzyszką? Na te pytania nikt nie odpowiada. O istotniejszym – dotyczącym winy Rumkowskiego – nie wspomnę.

Reżyser przedstawienia skoncentrował się na zeznaniach kolejnych świadków działalności oskarżonego oraz na słownych przepychankach pomiędzy obrońcą a prokuratorem. Przez to powstał spektakl oparty na słowach, niejednokrotnie podszytych patosem. Akcja rozgrywająca się w udziwnionej przestrzeni sądu toczy się od świadka do świadka, od jednej przerwy w posiedzeniu do kolejnej. To może znudzić nawet najwytrwalszych widzów. Z pomocą nie przychodzą pozostałe komponenty spektaklu, chociażby scenografia. Ustawione na scenie rusztowanie składa się z wielu poziomów, przy czym dość szczelnie odgradza pierwszy plan od drugiego. Dlatego też aktorzy znajdujący się w głębi sceny nie są wystarczająco dobrze widoczni, zdając się być wyłącznie nieznaczącym tłem dla postaci z pierwszego planu. Te zaś  – rozstawione na scenie jak posągi – w czasie trwania całego spektaklu nieznacznie zmieniają swoje położenie. Wyświetlany na zakończenie spektaklu fragment filmowy nie pasuje do całości spektaklu, przez co odnosi się wrażenie, że został do niego dołączony na siłę.

W Fabryce muchołapek pojawia się wielu bohaterów. Uwaga widzów koncentruje się na postaci Sędziego (Wojciech Bartoszek), któremu zdarza się zdrzemnąć w czasie składania zeznań przez kolejnych świadków. Obrońca (Michał Kruk) przypominający licealistę, o idealistycznym nastawieniu do działalności Mordechaja Chaima Rumkowskiego, z lwią walecznością przeciwstawia się Prokuratorowi (Marek Lipski). Ten zaś nie jest w pełni bezstronny, gdyż tęsknie spogląda w kierunku pięknej żony Rumkowskiego (Agnieszka Korzeniowska). Żaden z aktorów nie dostał od reżysera szansy by w pełni zaprezentować charakter odgrywanej postaci. Ma się przez to wrażenie, że zespół bierze udział w przedstawieniu ale jest ono tworzone poprzez proces ślizgania się po powierzchni treści, bez zagłębiania się w jej wnętrze.

Marek Lipski i Bogumił Antczak w scenie ze spektaklu. Fot. RW

Mimo tego spektakl Fabryka muchołapek może zostać doceniony przez widzów. Odnosi się bowiem do historii Łodzi, do ważnego tematu zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Brak jednoznacznych odpowiedzi może skłonić zaintrygowaną publiczność do uzupełnienia wiedzy i szukania informacji w dostępnych źródłach. Widzowie skłonni do dyskusji na temat obejrzanego spektaklu będą mieć doskonałą okazję by porównać różne punkty widzenia. Może część z nich przypomni sobie o tragicznej historii będącej dziedzictwem tego miasta? Fabryka muchołapek nie jest też najgorszym spektaklem znajdującym się w repertuarze Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Przedstawienie mi się podobało, widocznie nie lubię dostawać prostych odpowiedzi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *